Fauvismus (1904-1908)

13. října 2013 v 22:15 |  Umělecké směry
Název "Fauvisté" vznikl při příležitosti společné výstavy skupiny malířů v roce 1905. Vystavovali tehdy H. Matiss, A. Derain,
M. Vlaminck, A. Marquet. H. Manguin, J. Puy, L. Valtat, E. Friesz a G. Rouault.

Fauvisté nebyli programovou skupinou, tj. nespojoval je žádný umělecký program. Malovali obrazy pomocí čistých barev, bez stínování a modelace. Pracovali s nadsázkou, jejich barvy jsou křiklavé, výrazné a nepřirozené. To bylo kritizováno a odmítáno. Používají barevné plochy bez perspektivy. Vycházeli z Gogha a Ganguina.

Vedoucí osobností fauvistické skupiny byl Henri Matisse. Zkoumal možnosti malby. Zajímal se hlavně o interiéry, zátiší, figury a podobizny. Jeho díla jsou např. Tanec, Hudba, Cikánka, Velký červený interiér a Růžový akt.Dalším představitelem je André Derain. Jeho ústředními tématy byli různé pouliční výjevy a přístavy. Namaloval obraz s názvem Tanečnice a Westminsterský most.Pařížský rodák Maurice Vlaminck obdivoval Vincenta van Gogha. Z fauvismu přešel k realismu. Byl to všestranný umělec. Jeho díla se nazývají např. Ulice v Marly-le-roy a Most v Chatou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama