Frank Lloyd Wright (1869-1959)

17. října 2013 v 17:33 |  Umělci
Je to nejvýznamnější americký moderní architekt, jehož rané stavby působily na vznik mezinárodního slohu. V roce 1915 odjel do Tokia, kde stavěl hotel Imperial. Millard House v Pasadeně (1923) byl první z řady domů v Los Angeles. Použil na ně betonové bloky, spojené kovovými vlákny technikou "textilní konstrukce". Projektoval unikátní domy podle konkrétního umístění.

Roku 1932 vydal Wright první knihu o urbanismu Mizející město, v níž se pokoušel zmírnit rozdíly mezi městem a venkovem, usiloval o harmoničtější vztah člověka s přírodou a počítal s rozšířením automobilové dopravy.

Ve 30. letech založil tábor, farmu a architektonickou školu Taliesin West v Arizoně. Navrhl tam dvě mistrovská díla: Kaufmanův dům (1936) na řece Bear Run v Pensylvánii a budovu Johnson Wax Company.

Johnson Wax Company je správní budova, která vytváří hustý les betonových hřibových sloupců, zužujících se do patek bronzových "botek"; projekt je založen na kruhu, promítajících se i do nábytku, který Wright sám navrhoval.

Ve vlastním domě v Taliesin West v Arizoně kombinoval v půdorysu úhly 45 a 90. Asymetrická kompozice domu je v souladu s pouštní krajinou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama