Gustav Klimt (1862-1918)

14. října 2013 v 21:35 |  Umělci
Tento významný malíř spadá do výtvarného směru Secese. Studoval na vídeňské Uměleckoprůmyslové škole u profesora F. Laufbergera, na jehož doporučení dostal první zakázku, nástropní malby pro vídeňský palác stavitele Sturanyho. Pomáhali mu při tom jeho mladší bratr Ernst a spolužák F. Matsch. Tito tři malíři si roku 1883 pronajali společný ateliér a prováděli dekorační malby ve stylu Laufbergerově pro architekty F. Fellnera a H. Helmera. Za výzdobu schodiště v Burgtheatru byli vyznamenáni císařem Františkem Josefem I. zlatým křížem za zásluhy; po smrti Ernsta se malířská skupina rozpadla.

Měl zálibu v neobvyklých formátech (úzký a dlouhý obdélník, čtverec). Lidská postava se v jeho obrazech proměňuje v ornament, vyrostlý z množství drobných ornamentů. Jeho ornamentika je založena na geometrických tvarech.
V roce 1900 dokončil obraz Filozofie, první díl třídílného cyklu nástropních maleb pro univerzitu. Byl odmítnutý objednavatelem i veřejností. Druhý obraz Lékařství byl označen jako "namalovaná pornografie". Setkával se často s nepochopením.

V letech 1905-1908 si vytvořil svůj "zlatý styl". Lineární kresba je kombinována se stylizovanou plošnou zkratkou, do níž jsou převedeny všechny plastické tvary a jež prorůstá dekorem, jemné barevné půltóny se prolínají se stříbrem a zlatem, které obrazu dávají charakter drahocenného předmětu (výzdoba Stockletova paláce, Polibek).

V poslením umělcově období (1912-1911) dekorativnost ustoupila ve prospěch duchovního výrazu. Zemřel za první světové války. Ovlivnil řadu mladých malířů, především O. Kokoschku a E. Schieleho.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama