Salvador Dalí (1904-1989)

14. října 2013 v 22:27 |  Umělci
Studoval na madridské Akademii, z níž byl vyloučen v roce v 1924. Zkoušel nejrůznější malířské styly, postupně byl ovlivněn holandským malířstvím 17. století, španělským malířstvím 17. a 18. století, impresionismem, futurismem, metafyzickou malbou a kubismem.

První jeho surrealistický obraz Krev je sladší než med (1927) byl inspirován trýznivým snem. V roce 1929 se usadil v Paříži, kde uspořádal výstavu a byl přijat do surrealistické skupiny. Jeho všestranná aktivita, např. objekty, ilustrace a film poskytla surrealismu nové impulsy.

Dalí přejal techniku popisné naturalistické malby Meissonierovy, protože byl přesvědčen, že "nejopovrhovanější, vtíravý, napodobující iluzionismus, obratné triky klamající oko, diskreditovaný nejpopisnější akademismus mohou sloužit vznešené hierarchii myšlenky, přiblíží-li se nové přesnosti konkrétní iracionality."

Roku 1929 obohatil surrealistické metody o tzv. paranoicko-kritickou aktivitu. Dalí hlásal právo člověka na psychickou abnormalitu. Provokoval sexuální a protináboženskou tématikou (Fantom sex-appealu, Svatý grál), v polovině třicátých let přejal Arcimboldovu metodu podvojných obrazů: v obraze Španělsko vytváří leonardovský jezdec ženskou postavu, v obraze Dojmy z Afriky představuje krajinu-obličej.

Kromě obrazů vytvořil řadu ilustrací (k Lautréamontovým Zpěvům Maldororovým). S Bunuelem natočil filmy Andaluský pes (1929) a Zlatý věk (1930), navrhl výpravu pro balet (Bacchanale, 1939). V roce 1937 ho A. Breton pro akademický styl vyloučil ze surrealistické skupiny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama